czwartek, 14 maja 2020

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Edukacja polonistyczna                                                                                          14.05.2020
Cel zajęć: Znam sławnych Polaków

Otwórzcie podręcznik na stronie 24-25.
 Zastanowimy  się dlaczego jest akurat taki tytuł opowiadania i o czym jest. 
Co może oznaczać: przywiozłem kawałek Polski do Anglii, która część opowiadania może świadczyć, że bohaterowie tęsknią za swoją ojczyzną.
Czy wiesz,  co to jest emigracja?
EMIGRACJA 
Jest to opuszczanie ojczystego kraju i zamieszkanie na dłuższy czas poza jego granicami. Wielu Polaków mieszka za granicą. Mówi się wówczas, że przebywają na emigracji.W czasach powojennych jak i współczesnych wielu ludzi wyemigrowało do różnych krajów. 
Jak już wiecie, był w historii Polski taki okres, kiedy nasze państwo przestało istnieć. To wtedy wielcy Polacy - o których zaraz się dowiecie -  przebywali we Francji i w innych krajach Europy.
Sławni Polacy na emigracji
Adam Mickiewicz
Wielki polski poeta. Jego najsłynniejsze dzieło mówi o nadziei Polaków na odzyskanie niepodległości i nosi tytuł "Pan Tadeusz". Adam Mickiewicz podróżował po Europie, ale to w Paryżu osiadł na stałe i tam pisał swoje dzieła. Zmarł w Konstantynopolu ( w Turcji) w 1855 r. lecz później jego ciało zostało przewiezione do Paryża, a w 1890 r., ponownie przeniesiono je do Ojczyzny . Spoczął na Wawelu w Krakowie, w Krypcie Wieszczów Narodowych.

                                         
Kolejną ważną postacią jest...


                                   Fryderyk Chopin
Jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych, a także za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów w historii. Był jednym z najsłynniejszych pianistów swoich czasów, często nazywany poetą fortepianu. Poza Polską mieszkał w Anglii, Szkocji i Francji. Zmarł w 1849 r. Paryżu

AA także... 


      Maria Skłodowska -Curie
Wielka polska uczona. Zajmowała się fizyką i chemią. Dokonała wielkich odkryć naukowych. Dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla. Jako młoda kobieta wyjechała do Paryża, aby podjąć studia na Sorbonie( uczelnia). Mieszkała i zmarła we Francji w 1934r.

Wykonamy ćwiczenia na stronie 18,19,20. Wykonaj:
Ćwiczenie 1.
Ćwiczenie 2: Połącz odpowiednie sylaby. Podpowiedź znajdziesz także na poprzednich stronach.
Ćwiczenie 4: Na wcześniejszych stronach są opisy sławnych Polaków, pomogą Ci w wykonaniu tego ćwiczenia.
Ćwiczenie 5: Na obrazkach obok przypomnienie

 A teraz troszeczkę ortografii: ZAPAMIĘTAJ PISOWNIĘ NIE Z POSZCZEGÓLNYMI CZĘŚCIAMI MOWY

Podaj 3 przykłady w zdaniu.




Podaj 2  przykłady w zdaniu.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

  DZIEŃ DOBRY  MOI KOCHANI, WITAM WAS SERDECZNIE W PIERWSZYM DNIU KALENDARZOWEJ ZIMY ⛄  WKRÓTCE ŚWIĘTA  BOŻEGO NARODZENIA, SYLWESTER I NOWY ...